Jak si správně vybrat elektrický kartáček

Jak vybrat elektrický zubní kartáček?

Jaké jsou rozdíly mezi elektrickými zubními kartáčky?
Pro koho je vhodnější oscilační kartáček Braun Oral-B a kdo by měl používat sonické kartáčky Philips Sonicare, Omron nebo Waterpik Sensonic?
 

Elektrické zubní kartáčky

Elektrický kartáček Platinum

Trh je plný elektrických zubních kartáčků, avšak ne všechny plní svoji funkci čistění dobře. Prodejci elektrospotřebičů Vám ochotně prodávají vše co vypadá jako kartáček a přiliš nerozumí rozdílům mezi modely se sonickým nebo oscilačním systémem, nerozeznávají rozdíly mezi hlavicemi a nerozumí tedy potřebám zákazníků. Stejně tak se každý měsíc objevují různé studie a názory zda je elektrický kartáček vhodný pro každodenní čištění zubů a je bezpečný. V následujícím článku Vám pomůžeme objasnit, kdy je vhodné elektrický kartáček používat a jaký typ elektrického kartáčku zvolit.

 

Na trhu jsou buď oscilační elektrické kartáčky, nebo vibrační (takzvané sonické). Oscilační kartáček má většinou kulatou hlavici, kterou otáčí o 90 stupňů tam a zpět. Sonický kartáček má zpravidla podlouhlou hlavici a zuby nečistí zvukem, jak by se podle názvu mohlo na první pohled zdát, ale rychlou vibrací štětin. Můžete se setkat ještě s ultrasonickými kartáčky, které se od sonických liší pouze rychlejší vibrací, ale tento typ není příliš rozšířen.

odstraňování zubního plaku jsou účinnější oscilační elektrické kartáčky ovšem na druhou stranu zubaři upozorňují, že oscilační kartáčky nejsou právě šetrné k dásním, obzvlášť v rukou nezkušeného uživatele, a proto ti, kteří mají problémy s přecitlivělostí dásní nebo mají například odhalené zubní krčky, by se měli tomuto typu kartáčku vyhnout.

Čištění zubů sonickým kartáčkem Philips Sonicare FlexCare Platinum AmetystPro ně je vhodnější sonický kartáček, jehož hlavice na rozdíl od oscilačního kartáčku nijak nerotuje nebo se jinak nepohybuje, ale potřebný mechanický pohyb je tu nahrazen rychlou vibrací štětinek. Ty se postarají o odstranění zbytků jídla bez nutnosti vyvíjet sebevětší tlak. Naopak při silném tlaku se účinnost sonických kartáčků výrazně snižuje. Ideální je pořídit si kartáček vybavený kontrolou tlaku, který vás akusticky upozorní, že moc tlačíte. Navíc jsou některé typy vybaveny funkcí whitening, které pomáhají při bělení zubů.

Elektrický kartáček bychom měli vybírat podle individuálních potřeb jednotlivce, neplatí tedy, že co je vhodné pro jednoho musí být vhodné i pro druhého. Je nutné uvědomit si, zda máme zuby naprosto v pořádku a trápí nás jen jejich zabarvení, nebo zda trpíme určitou citlivostí zubů či dalšími závažnějšími problémy.

 

Je jistě pravda, že elektrický zubní kartáček není nepostradatelný a vystačíme si s manuálním kartáčkem, nicméně pro řadu uživatelů je to jediný způsob jak udržet zuby a dásně zdravé.

 

Naučit se správnou techniku čištění zubů manuálním kartáčkem vyžaduje určitou zručnost, oproti tomu elektrický kartáček čistí „sám“ pouhým přiložením k zubům. Dokáže odstranit plak několikanásobně efektivněji jak z povrchu zubů, tak z mezizubních prostor a pomáhá zlepšovat čistící návyky díky různým funkcím.

 

Terpve po použití elektrického kartáčku konečně poznáte svěží pocit z hladkých, opravdu perfektně vyčištěných zubů.

 

Rozdělení elektrických zubních kartáčků:

 • rotačně oscilační kartáčky - Braun Oral-B
 • sonické kartáčky - Philips Sonicare, Waterpik Sensonic, Omron Sonic, Oral-B Pulsonic

Oscilační zubní kartáčky

Předním výrobcem rotačně-oscilačních kartáčků je značka Braun Oral-B.Oscilační kartáček Braun MD201

Tyto kartáčky fungují na principu půlrotačního pohybu-oscilace (stírá plak) a u vyšších modelů s 3D technologií i jemných pulzačních pohybů (narušuje plak). 3D technologie je velmi účinná pro odstraňování plaku a nežádoucího zabarvení z povrchu zubů, což ocení milovnící kávy, čaje či vína a kuřáci. Pro správné vyčištění zubů je velmi důležitá délka jejich čištění.

 

Zubní lékaři se shodují na doporučené době čištění zubů 2 minuty. Elektrické kartáčky Oral-B používají funkci „timer“, která krátkým přerušením pohybu upozorní na ukončení doporučené doby.

 

Vyšší modely mají 2-minutový TIMER rozdělený na 4x30 vteřinové intervaly, pro rovněměrné čištění jednotlivých kvadrantů (částí) úst. Nerovnoměrná péče věnovaná předním zubům oproti zadním stoličkám a vnitřním stranám je nejčastější příčinou vzniku zubního kazu. Tím, že vám Timer, připomene, že můžete přejít na další kvadrant zubů se toto riziko výrazně snižuje.

 

Pokud si chcete udělat jednoduchý test, zda-li máte zuby dokonale vyčistěné doporučujeme použít tablety pro indikaci zubního plaku. Krátkodobě obarví problematická místa, kde zůstal zubní plak a odhalí tak nedostatky.

 

Jednotlivé modely oscilačních kartáčků jsou vybaveny různými programy. Kartáčky se základním režimem nebo dětské mají pouze jednu rychlost (7600 oscilací) a nemají pulzační pohyby ( tzn. jsou bez 3D). Jsou vhodné pro začínající uživatele a děti.

 

Vícerežimové kartáčky umožňují přepnutí ze standartního do jemného režimu Sensitive, masážního a leštícího Polish. Všechny kartáčky s technologií 3D jsou vybaveny senzorem tlaku, který dlouhodobě chrání dásní tím, že při nadměrném tlaku vypne pulzační pohyb.

 

Vyšší řady kartáčku jsou také vybaveny širokým příslušenstvím ve formě stojánků a mnoha druhů náhradních kartáčkových hlavic.

 

Výhody oscilačního kartáčku

 • Oscilační pohyb v kombinaci s pulzacemi dokonale odstraňuje odolný zubní plak a výrazně snižuje zabravení zubů.

 • Malá tvarovaná hlavice obklopí zub ze všech stran a umožní jeho dokonalé vyčištění, dosáhne do těžko přístupných míst.

 • Funkce pro dodržování doby určené pro čištění zubů - Timer

 • Nízká spotřeba zubní pasty – malá hlavice + oscilace = málo pasty

 • Čisté a hladké zuby bez nutnosti učení techniky správného čištění.

 • Bezdrátový provoz – dobíjecí akumulátor.

 

Button KoupitSonické zubní kartáčky
Sonický kartáček Philips Sonicare Platinum Ametyst HX9372/04

Výrobců sonických kartáčků je více, ale mezi ty nejlepší a nejznámější patří jednoznačně Philips s řadou Sonicare.

 

Sonické kartáčky fungují na principu sonických vibrací, které ve vysoké rychlosti rozkmitají štětiny a vytvoří dynamický proud směsi vody, slin a zubní pasty.

 

Dochází tak ke kombinaci stíravého pohybu podobnému jako u manuálních kartáčků a k silnému proudění tekutiny - cirkulaci.

 

Pulzace naruší a stíravý pohyb odstraní zubní plak nejen na povrchu zubů, ale díky cirkulaci čistí i několik milimetrů za dosah štětin, v mezizubních prostorech.

 

Tato technologie je šetrnější než rotačně-oscilační, avšak co se týče odstranění zabarvení nedosahuje takových výsledků. Sonické kartáčky jsou určené i pro uživatele s citlivými zuby a dásněmi.

 

I sonické kartáčky jsou vybaveny funkcí „timer“, pro správné dodržování doby čištění. Vzhledem k jejich šetrnější technologii, je časovač u některých režimů a modelů nastaven na prodlouženou dobu čištění 3 min. Prodloužená doba ( Intensive Clean ) se doporučuje při čištění zubů před spaním.

 

Stejně jako oscilační kartáčky jsou i sonické vybaveny různými programy, od základních až po ty nejpokročilejší. Vyšší modely  jsou vybaveny až třemi režimy, umožňujícími přepnutí na jemné čištění, masáž nebo bělení. Některé už mají i bohatší výbavu v podobě dvou náhradních hlavic.

 

Špičkou mezi sonickými kartáčky jsou jednoznačně kartáčky řady DiamondClean Philips Sonicare HX9372 a HX6932 FlexCare. Všechny modely jsou vybaveny pěti čistícími režimy a bohatým příslušenstvím v podobě náhradních hlavic, cestovního pouzdra, UV sanitizéru pro hygienické uložení kartáčkových hlavic (HX6972) či exluzivního dobíjecího pohárku a cestovního pouzdra s nabíjením přes USB port.

 

Specialitou je zubní kartáček s funkcí hloubkového čištění a tlakovým senzorem Philips Sonicare FlexCare Platinum, který upravuje tlak na zuby tak, abyste nečistili zuby příliš agresivně.

 

Některé z uvedených modelů jsou k dostání také ve výhodném balení s druhou pohonnou jednotkou jako například Philips Sonicare EasyClean nebo Philips Sonicare FlexCare Deal Pack

  Button Koupit

 

Výhody sonického zubního kartáčkuČištění zubů sonickým kartáčkem Philips Sonicare

 • Velmi šetrné a jemné čištění zubů i se známkami větší citlivosti a narušenými dásněmi

 • Tvarované hlavice dokonale kopírují tvar zubů a dostanou se tak ke všem jejich ploškám.

 • Funkce pro dodržování doby určené pro čištění zubů -Timer

 • Nízká spotřeba zubní pasty – sonickým vibracím stačí k čištění i malé množství pasty.

 • Čisté a hladké zuby bez nutnosti učení techniky správného čištění

 • Bezdrátový provoz – dobíjecí akumulátor

 

Používání elektrických kartáčků je při dodržování zásad zcela bezpečné a pomáhá k výraznému zlepšení zdraví zubů i dásní u lidí, kteří si neosvojili techniku správného čištění manuálním kartáčkem.

 

Ačkoli jsou elektrické kartáčky velmi výkonné co se týče odstraňování plaku z mezizubních prostor, je vhodné stejně jako při používání manuálních kartáčků používat kvalitní mezizubní kartáčky

Philips Sonicare Airfloss Ultra plnící jednotka

 

Každodenní péče o ústní dutinu by měla být provázena také používáním ústního irigátoru - zubní sprchy, který hraje významnou roli v prevenci zánětu dásní a dalších onemocnění ústní dutiny.

 

Novinkou pro ty, kteří neumí a nebo vůbec nepoužívají mezizubní kartáčky, zubní niť ani ústní sprchy pak Philips nabízí špičkový čistič mezizubních prostor řady AirFloss Ultra.

 

 

 

Button Koupit