Co je to Matcha Tea?

Co je Matcha Tea?

Matcha je druh zeleného čaje, který vznikl před více než 800 lety. Z počátku byl užíván převážně buddhistickými mistry a samuraji, až teprve před nedávnem se začal konzumovat i v Evropě. 
 
Čerstvé čajové lístky se rozemelou na jemný prášek a výsledkem je pozoruhodně zelená barva s báječnou chutí a výjimečným aroma. 
 
Čaj Matcha obsahuje unikátní katechiny a aminokyseliny.
Zelený čaj Matcha bio

Benefity Matcha Tea:

Řada studií prokazuje, že jen jeden šálek čaje Matcha je ekvivalentem 10 šálků běžně louhovaného zeleného čaje. Zdravotní přínosy čaje Matcha jsou daleko vyšší, protože když budete pít Matcha, tak spotřebujete celý čajový list, což je velmi prospěšné pro naše zdraví.

Vitamíny a minerály:

Vápník, chróm, mangan, draslík, selen, vitamin C, zinek

Zajímavá fakta

 • za jednu hodinu lze semlít pouhých 30 gramů Matcha
 • pravý čaj Matcha je vyroben pouze z čaje Tencha
 • vědci zjistili, že koncentrace antioxidantů v čaji Matcha je až 137 krát vyšší, než v běžném zeleném čaji obsažený L Theanin
 • přispívá ke zklidnění organismu a celkové soustředěnosti
 • studie naznačují, že zelený čaj může snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění

Proč pít Matcha Tea?

Matcha je velmi výživný a má impozantní ORAC skóre, přes 1380 jednotek. ORAC skóre vyjadřuje množství antioxidantů v čaji, které je vyšší, než u borůvek či bobulí Acai. Denní doporučená dávka antioxidantů by se měla pohybovat okolo 3000 – 5000 ORAC jednotek.

To se rovná dvěma sáčkům Matcha Tea gastro, tedy 4 g za den.

Při vyšším příjmu antioxidantů se může projevit tzv. detoxikace, ale i pro tyto účely je Matcha Tea často vyhledáván.

Studie dále potvrdily, že Matcha Tea obsahuje:

Aminokyseliny, Beta-karoten, Katechiny, Komplexní polysacharidy, Flavonoly, Saponin, Teanin, Vitamin A, Vitamin C, Vitamin E

Co Vám přinese pravidelné pití Matcha Tea?

 • Antibakteriální a protivirové vlastnosti
 • vyrovnává krevní tlak
 • snižuje cholesterol
 • snižuje riziko vzniku cukrovky
 • snižuje fyzickou a psychickou zátěž
 • zlepšuje náladu a soustředěnost
 • posiluje imunitní systém
 • snižuje zápach z úst
 • podporuje oxidaci tuků
 • zrychluje metabolismus
 • podporuje dlouhověkost

Jak se Matcha pěstuje a sklízí?

Matcha roste pouze na zastíněných polích. Pěstování Matcha TeaČtyři týdny před sklizní se pole úplně zastíní. Speciální stínící technika zabrání až 90% slunečního světla.

Rostlina, která je v té chvíli téměř v úplné tmě kompenzuje nedostatek světla intenzivní produkcí chlorofylu. To činí listy bohatší na aminokyseliny a typická je pro ně smaragdově zelená barva.

Kvalitní Matcha poznáte nejen podle sytě zelené barvy, ale také podle nasládlé a jemné chuti.

Sběr čaje probíhá na začátku května. I v této době jsou listy, které se na Matcha používají trhány výhradně ručně. Ihned po sběru jsou listy přenesené do továrny – Aracha. Zde začíná dlouhá cesta přeměny surových listů na absolutně jemný prášek.

Nejdříve listy projdou parou. Horká pára zabrání fermentaci, udrží listy čerstvé a zajistí, aby veškeré živiny v čaji zůstaly. Poté se listy usuší. Když listy projdou touto fází, tak se jejich hmotnost sníží téměř na pětinu. V této fázi se tento čaj nazývá „Aracha“, což se dá volně přeložit jako surový čaj.
Další fází je selekce čaje Aracha. Listy přicházejí v různé kvalitě a právě proto je potřebná kategorizace. Odborníci posuzují barvu, kvalitu a chuť čaje.

Finální čaj je směsí různých odrůd a ústí do konzistentní kvality po celý rok. Na závěr probíhá proces odstranění stopek, větviček a dalších nechtěných částí tak, aby výsledným produktem byla ta nejjemnější a nejčistší dužina z čajové rostliny.

Ta je následně rozkrájená na stejné kusy a vzniká čaj „Tencha“.

Zklizeň Matcha Tea

Mletí čaje Matcha:

Posledním krokem ve výrobě čaje Matcha je mletí, které probíhá v naprosto hygienických prostorách továrny za pomoci žulových mlýnů. Ty čaj Tencha rozemelou na naprosto jemný prášek a tím vzniká Matcha. 

Mletí Matcha Tea zulove_mlyny

Velikost jednoho zrníčka je 5-10 mikronů, přičemž jeden mikron je miliontina metru. Je to tak jemné, že se prášek doslova rozpouští v ústech.
Jeden žulový mlýn semele pouze 30-40 gramů čaje za hodinu a i v 21. století pouze tato technika zaručí, že si čaj po čas výroby zachová svou ojedinělou chuť, barvu a aroma.

Míchání rozdílných tříd čajových listů je jedním z nejdůležitějších procesů pro zajištění prvotřídní kvality čajů. Výroba čajové směsi je nevyhnutelná pro dosažení rozdílných kvalit čaje Matcha. 

Existuje více jak 10 různých tříd kvality, které se od sebe odlišují jednak v barvě, chuti a vůni. Matcha nejvyšší kvality lze rozpoznat díky uklidňující zelené barvě a vůni, která by měla být jemná a zároveň sladká. Aby byla směs perfektní, tak je zapotřebí posouzení opravdového mistra, který se řídí dle přísných kritérií.

Matcha a detoxikace: 

Matcha Tea je proslulý svými detoxikačními vlastnostmi. Barvivo chlorofyl, které čaji dává zelenou barvu, pomáhá odstraňovat těžké kovy a chemické sloučeniny v těle.

Přírodní složky obsažené v čaji Matcha a jejich výhody:
EGCG (epigalokatechin gallát)
 je katechin, který je významným bojovníkem proti rakovině. Až 60% obsažených katechinů v Matcha je EGCG. V roce 2008 vědci na universitě v Mississippi zveřejnili studii, která potvrzuje, že konzumace EGCG významně inhibuje růst nádoru prsu u myších samiček. Vědci věří, že tyto výsledky mohou pomoci vést k novým terapiím při prevenci a léčbě karcinomu prsu u žen.

Odstranění volných radikálů
Volné radikály jsou silná oxidační činidla v těle, o kterých je známo, že způsobují širokou škálu onemocnění

Snížení cholesterolu
Je známo, že vysoká hladina cholesterolu způsobuje arteriosklerózu, infarkt a mrtvici

Podpora vstřebávání tuků
Bylo zjištěno, že katechin EGCG podporuje vstřebávání tuků

Antibakteriální účinky a péče o chrup
Katechin má silné antibakteriální a sterilizační účinky na zárodky a bakterie, stejně jako na ty, které způsobují onemocnění parodontu a zápach z úst. Katechin také napomáhá chránit sklovinu a udržovat Vaše zuby zdravé a silné.

Prevence infekce H1N1
Studie prokázaly, že katechin může také odvrátit vznik virových infekcí, jako je chřipka a nachlazení. Hiroshi Yamada, lékař vnitřního lékařství v Shizuoka General Hospital a profesor medicíny na univerzitě Shizuoka, zveřejnil studii o účinnosti katechinu proti nové chřipce – H1N1.

Matcha a aminokyselina L-Theanin
Matcha přirozeně obsahuje 5 krát  více L-theaninu než jiné čaje. Tato úžasná aminokyselina může přirozeně zlepšit duševní bdělost a zároveň Vás udrží přirozeně uvolněné. L Theanin navíc zlepšuje paměť. Čaj, Camellia sinensis je rostlina, která jako jediná přirozeně L Theanin produkuje. L Theanin stimuluje mozkové alfa vlny, které jsou spojené s uvolněností a duševní pohodou. Pomáhá uvolnit mysl a zároveň umožňuje plné soustředění. Proto byl Matcha velmi oblíbeným nápojem mezi mnichy a samuraji. Experimenty ukázaly, že Theanin má pozitivní účinek na mysl a zlepšuje paměť tím, že zvyšuje hladinu dopaminu.

Plantáže čaje Matcha

 

KOUPIT ZDE